08.01.2018 r uczniowie klas humanistycznych II LO wraz z nauczycielami mieli okazję pojechać na Uniwersytet Rzeszowski, aby wysłuchać trzech ciekawych wykładów. Pierwszym wysłuchanym przez nas wykładem był "Kobieta w wieku XIX - obyczajowość i literatura" wygłoszonym przez dr hab. prof. UR Joannę Rusin, która omówiła wiele zagadnień związanych z życiem i pozycją kobiet w tamtym okresie.

Dowiedzieliśmy się, że płeć damska nie miała za dużo do powiedzenia w XIX wieku, kobiety przechodziły spod jarzma rodziców pod jarzmo męża, a rozwody były praktycznie niemożliwe. Aby lepiej zrozumieć sytuacje kobiet pani profesor poleciła ciekawą książkę Elizy Orzeszkowej pt. "Pamiętnik Wacławy".
 Kolejny wykład przygotował dr hab. prof. UR Witold Nowak z Instytutu Historii. Tematem wykładu była historia feminizmu. Dowiedzieliśmy się, że feminizm na początku pojawił się w USA gdzie uważany był za modę, która przeminie. Jak wszyscy wiemy, feminizm nie przeminął, lecz stał się jednym z głównych nurtów współczesnego światopoglądu. Aby zrozumieć rozległą ideologię feminizmu prowadzący polecił książkę jednej z czołowych feministek Naomi Wolf pt. "Mit Urody".
 Na końcu wysłuchaliśmy wykładu pt. " Henryk Sienkiewicz: reporter, pisarza, noblista" przygotowanego przed dr hab. prof. UR Kazimierza Maciąga. Przedstawił  Henryka Sienkiewicza jako reportera, który spisywał swoje wrażenia z licznych podróży, a potem wplątał je w swoje dzieła. Prowadzący przedstawił również wiele faktów z życia prywatnego noblisty, które wpłynęły na tematykę jego powieści.

Olszewska Małgorzata
Dygoń Kacper