Kazimierz Gołojuch6 kwietnia 2011 r. odbyło się w II LO w Łańcucie spotkanie z wyjątkowym gościem posłem na sejm RP- Kazimierzem Gołojuchem. Parlamentarzysta opowiadał o pracy w Komisji d/s UE orazpolskiej prezydenci w Unii. Na koniec odbyła się ciekawa dyskusja na tematy istotne dla młodzież 2 LO w Łańcucie.

Prezydencja Polski w UE – dlaczego to takie ważne?

Poseł tłumaczył jak ważne jest to wydarzenie.„Po raz pierwszy będziemy mieli możliwość pokazania na takim szerokim forum naszego kraju (…). Przedstawiciele innych państw zobaczą jaką mamy piękną krainę …”. Najważniejszą sprawą ma być jednak nasza gospodarka.

Co z tym cukrem?

Podczas dyskusji o zmianach w gospodarce padło pytanie o obecne ceny cukru. Dlaczego są takie wysokie ? Poseł odpowiada: „Otóż polska była jednym z największych producentów cukru,po wejściu do UE otrzymaliśmy pewien limit i przez kolejne lata redukowaliśmy ilość produkowanego cukru, nieszczęściem stało się to że w pewnym momenciewyzbyliśmy się cukrowni i z producentów cukru staliśmy się importerami. (…) Polska spółka cukrowa szuka teraz za wszelką cenę rynków produkcji cukru, ale czy tak powinna wyglądać nasza polityka czy nie powinniśmy tyle ile produkujemy z pewnym zapasem mieć możliwość wystarczającej produkcji cukru na rynku”. Poseł pociesza prognozując: „To się wyrówna, ale przez ten czas ile stracą nasi przedsiębiorcy”.

Inwestować w kolej czy w drogi?

Ten temat ostatnio jest nagłaśniany przez media, tak więc i my nie mogliśmy pozostać obojętni. W głowie jednego ze słuchaczy zrodził się pomysł: „czy można przesunąć środki przeznaczone na budowę dróg na budowę kolei?”. Bardzo ambitnie. Lecz poseł rozwiał nasz entuzjazm: „ Rząd polski wystosował do komisji europejskiej notę, w której domagał się przesunięcia tych środków (…) komisja nie zgodziła się na to ale, myślę że nastąpi jakieś opamiętanie… Przez niewykonywanie takich działań ogranicza się możliwość remontów, rewitalizacji i modernizacji (...)”.

Czy wiemy w co inwestuje się na Podkarpaciu?

Poseł uświadomił nas jak wiele dzieje się u nas, na Podkarpaciu i wspomniał o trzech najważniejszych inwestycjach jakimi są:budowa autostrady, budowany jest terminal na lotnisku w Jasionce, linia kolejowa (Rzeszów-Warszawa).

 P.F