projekt

      Każdy z nas chciałby założyć w przyszłości rodzinę. Wielu z nas pragnie mieć dzieci, lecz są małżeństwa które borykają się z problemem niepłodności. Mimo ogromnych chęci nie mogą poradzić sobie sami z tym problemem, dlatego szukają pomocy. Metodą, która leczy bezpłodność jest naprotechnologia.

    Warto sobie zadać pytanie czy wiemy czym jest ta metoda i dlaczego wielu z nas zamiast niej wybiera in vitro ? Czy wiemy, że naprotechnologia leczy a nie tylko pozwala zapłodnić komórki jajowe kobiety?Naprotechnologia jest metodą bezpieczną, pozwalającą wyleczyć przyczyny bezpłodności i jednocześnie szanującą godność człowieka, której nie ma prawa nikt naruszać. Temat bezpłodności jest bardzo delikatny ponieważ nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jak wielki dramat przeżywa małżeństwo, które nie może mieć dzieci. To wszystko jest bardzo aktualne ponieważ coraz więcej par ma problemy z poczęciem dziecka.projekt Aby wzbogacić swoją wiedzę oraz wiedzę innych przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów 2 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Dotyczyła ona planów założenia rodziny i problemu niepłodności. Aż 94% ankietowanych chciałoby założyć rodzinę .

Trzeba zauważyć, że rodzina istnieje wówczas, gdy małżeństwo posiada potomstwo. Problem niepłodności dotyka coraz więcej par. Ankietowani zostali zapytani o znajomość naprotechnologi i in vitro. 61% nie wie czym jest naprotechnologia a aż 100% osób wie czym jest metoda in vitro. Osoby, które wiedziały czym jest naprotechnologia odpowiedziały dodatkowo jeszcze na dwa pytania. Spośród nich 16% uważa, że in vitro jest lepszą metodą. Znaczna część ankietowanych bo aż 84% wybrałaby naprotechnologię jako metodę bezpieczniejszą tańszą i skuteczniejszą. Bardzo szokującym zjawiskiem jest to , że media tak bardzo promują metodę in vitro a tak mało mówi się o naprotechnologi, która chroni życie ludzkie i podchodzi do niego z wielkim szacunkiem. Nasze zdanie popierają ankietowani ponieważ wszyscy zgodzili się z tym, że in vitro jest bardziej promowane.projekt

 Trzeba zatrzymać się i zastanowić nad tym co jest dobre dla człowieka i życia ludzkiego, gdyż sami naukowcy, lekarze i pielęgniarki sprzeciwiają się metodzie sztucznego zapłodnienia. Więcej informacji można zobaczyć w załączonej prezentacji. Tam również przedstawione są szczegółowe wyniki ankiety. Pamiętajmy, że wszystko co robimy musi być z pełnym szacunkiem i godnością dla życia ludzkiego. Nie zapominajmy  też o tym, że istnieje również możliwość adopcji dzieci, które czekają aż ktoś je pokocha.  

,,Jest w ciele ludzkim zdolność wyrażania miłości, tej miłości, w której człowiek staje się darem.’’-Jan Paweł II

 

Kotowicz Kinga

 Wajhajmer Jolanta

 Krzyżak Mateusz

projekt