grupa2 czerwca br. gościliśmy w naszej szkole Starostę Powiatu Łańcuckiego Adama Krzysztonia. Pan Starosta opowiedział o działalności powiatowych władz samorządowych, chętnie i cierpliwie odpowiadał też na pytania ze strony młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I f oraz przedstawiciele klas Ie oraz IIe.

Dzięki wizycie Pana Starosty uczniowie mogli w ciekawy sposób dowiedzieć się o tym, jakie sprawy szczególnie absorbują władze samorządowe. Nasz Gość podejmował tematy, takie jak: powiatowa infrastruktura, szkolnictwo, ochrona zdrowia. Tłumaczył, jakie inwestycje są obecnie podejmowane: uwzględnił tu m.in. budowę wielu mostów idróg, modernizację szkół, szpitala i zakładów opiekuńczo-leczniczych, rewitalizację dworca kolejowego. Dowiedzieliśmy się, jakie programy funkcjonują w powiecie (np. program „Nauka to potęgi klucz” lub „Podnoś swoje kwalifikacje”). Nie zabrakło również ciekawostek, jak np. ta, że to właśnie w powiecie łańcuckim powstało pierwsze w Polsce Centrum Powiadamiania Ratunkowego, co przełożyło się na działanie na naszym terenie popularnego już dziś numeru 112. Pan Starosta powiadomił nas również o planach powiatu na przyszłość i projektowanych kierunkach rozwoju. W tym zakresie opowiedział m.in. o budowie oddziału udarowego przy łańcuckiej neurologii oraz planowanej modernizacji tzw. oddziałów zabiegowych tutejszego szpitala.

W trakcie spotkania ze Starostą nie zabrakło też pytań ze strony młodzieży. Uczniowie podejmowali bardzo różnorodną tematykę. Byli zainteresowani zarówno poszczególnymi aspektami działalności władz powiatowych (pytano m.in. o komercjalizację szpitala i stanowisko starosty w tej sprawie), w tym także najbliższego im szkolnictwa (z tego zakresu można było się dowiedzieć ile kosztuje wykształcenie jednego ucznia – w naszym liceum ta stawka to 5600 zł rocznie). Poruszano także ważne zagadnienia ekologii czy promocji powiatu. Nie brakło także pytań o to, jak wygląda przeciętny dzień z życia starosty, o to, czym zajmował się przed objęciem funkcji w samorządzie, wreszcie - jakie starosta ma zarobki. Nasz Gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał nawszystkie pytania.

Dzięki wystąpieniu Pana Starosty uczniowie poznali aktualne wiadomości z życia powiatu. Są to informacje, które warto znać – niejednokrotnie bezpośrednio dotyczą przecież nas samych. Spotkanie okazało się wartościową lekcją prawa w praktyce. Było bardzo bogate w treści pod względem merytorycznym i na pewno poszerzyło wiedzę młodych obywateli powiatu z najbliższej okolicy. AL

Źródło: Kinga Kotowicz