schroniskoW dniu 21 listopada 2011 roku odbyliśmy lekcję Wiedzy o Społeczeństwie w Schronisku dla Nieletnich w Łańcucie. Na początku odbyło się spotkanie w sali konferencyjnej z pracownikami, którzy przedstawili nam krótką prezentację, w której przedstawili się m.in. historię placówki, strukturę organizacyjną.

Schronisko dla Nieletnich w Łańcuciejest placówką o charakterze zamkniętym. Łączy w sobie dwa typy schronisk, tj. schronisko zwykłe dla 36 osób oraz schronisko interwencyjne dla 6 osób.W placówce tej działają trzy szkoły : Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Zespół Szkół Zawodowych(kształcący w zawodzie ślusarz).

Dowiedzieliśmy się kto i za co trafia do schroniska. Zostały poruszone aspekty prawnei organizacyjne funkcjonowania schroniska.Usłyszeliśmywiele ciekawostek z życia wychowawców i wychowanków. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda codzienne życie w takim zakładzie. Spotkanie to było bardzo interesujące i ciekawe.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie obiektu – warsztatów, internatu i szkoły. Zapoznaliśmy się zwarunkami jakie tam panują. Oglądaliśmy prace wykonane przez chłopców na rzecz placówki (m.in. łóżka, szafki, kwietniki).

Na końcu spotkania mieliśmy możliwość odbycia rozmowy z trzema nieletnimi. Zadaliśmy wiele pytań które nas nurtowały np. jak się czują w tym miejscu? Dlaczego i za co tu trafili, czy żałują tego, co się stało, czym się interesują, jakie mają plany na przyszłość , czy mają wsparcie ze strony rodziny? Oraz najważniejsze czy pobyt w tej placówce coś zmienił w ich życiu na lepsze? Rozmowa była bardzo pouczająca. Spotkanie to potraktowaliśmy jako pewnego rodzaju przestrogę dla nas. Dzięki niemu uświadomiliśmy sobie jak cenne i beztroskie jest nasze codzienne życie na wolności, w porównaniu do losu tych chłopców. Upewniło nas to w przekonaniu, że chwila nieuwagi może wpłynąć i odmienić całe nasze życie.

Kinga Kotowicz