30 października uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w wykładach będących wynikiem porozumienia o współpracy II LO z Uniwersytetem Rzeszowskim. Epokę którą wzięliśmy pod lupę na zajęciach było średniowiecze a tematem przewodnim była rola kobiety w małżeństwie i rodzinie oraz pozycji kobiety w orzecznictwie sądowym w średniowiecznej Polsce.

 Na pierwszy wykład powędrowaliśmy do Instytutu Filologii Polskiej gdzie spotkanie poprowadził dr Grzegorz Trościński. Wykładem pt."Bogurodzica i Lament Świętokrzyski - dwie średniowieczne kreacje Maryi" przybliżył nam dwa przeciwstawne sposoby przedstawienia Maryi w dziełach literackich średniowiecza. Maryja z "Bogurodzicy"- arcydzieło poezji stylu romańskiego jest pełna godności, poważna, niewzruszona,  pozbawiona emocjonalności takiej kreacji Maryi jako niemal bezosobowej pośredniczki miedzy ludźmi a jej boskim synem przeciwstawia obraz Maryi z "Lamentu Świętokrzyskiego" będącego przykładem dzieła literackiego w stylu gotyckim. W nim Maryja jest bardzo ludzka, pełna emocjonalności, brakuje jej patosu i dystansu, a uzewnętrznia odczucie do bólu ludzkie czyli cierpienie.

Kolejny wykład dr hab. Wioletty Zawitkowskiej pt." Kobiety przed sądami w średniowiecznej Polsce" przedstawiał strukturę sądownictwa w okresie średniowiecza w Polsce ze szczególnym zwróceniem uwagi na pozycję kobiet. Wbrew zakorzenionym stereotypom kobiety w średniowieczu miały prawo do osobistego dochodzenia swych roszczeń przed sądem. Jednak zależała ona od wielu czynników: pochodzenia (szlachcianka, mieszczka, chłopka), pozycji majątkowej oraz stanu cywilnego kobiety. W ramach ciekawostki należy wspomnieć, że panny nie miały zdolności procesowych a w ich imieniu występował najczęściej ojciec lub stryj.

Dr Renata Trawka wygłosiła wykład pt. "Kobieta w małżeństwie i w rodzinie", w którym nakreśliła jak zmieniała się rola kobiety na przestrzeni całego średniowiecza począwszy od słowiańskiego wielożeństwa, z kupowaniem bądź porywaniem kobiet na żony a skończywszy na monogamicznych związkach małżeńskich będących skutkiem chrystianizacji kraju.

Regina