Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa co roku organizowane przez WSPiA w Rzeszowie, ma na celu promowanie edukacji w zakresie bezpieczeństwa. Daje ono uczniom szkół ponadgimnazjalnych możliwość spotkania się z przedstawicielami  służb sektora bezpieczeństwa.

 W dniu 18.05.2017 r. odbyło się czwarte z kolei Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na którym pojawiły się służby mundurowe, fundacje i stowarzyszenia oraz ponad 2 tys. młodzieży, dzieci i opiekunów.

Całe wydarzenie miało miejsce na terenie kampusu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Podczas imprezy obchodziliśmy 5-lecie Programu Edukacyjno-Badawczego "Bezpieczna Przyszłość”, realizowanego przez WSPiA. Inaugurację symbolicznie rozpoczął koncert Orkiestry Wojskowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie oraz powitanie gości przez prof. dr hab. Jerzego Posłusznego.

W tym roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i pokazów, które miały na celu przybliżenie nam zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. pokazy pracy psów poszukiwawczych oraz psa specjalnego, pokaz Mażoretek i Szałamaistek, pokaz gaszenia płonącego oleju oraz wybuch substancji palnych w otoczeniu tlenu, jak również wziąć udział w ciekawych konkursach np. w konkursie bezpiecznej jazdy organizowanym przez Centrum Szkolenia Kierowców „Do celu”.

Sprzyjająca pogoda pozwoliła uczestnikom na swobodne oglądanie stoisk, wystawionych w plenerze przez przedstawicieli wielu jednostek. Były to m.in.: Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Brygada Strzelców Podhalańskich, Komenda Główna Policji, Żandarmeria Wojskowa, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Straż Miejska.

WSPiA oddała również głos młodzieży zebranej na tegorocznym święcie. Znalazł się wśród niej uczeń naszej szkoły- Jakub Bembenik. Podczas prezentacji Kuba poruszył problem, jakim jest przemoc w rodzinie.

Tegoroczne Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa uświadomiło nam, jak na co dzień wygląda praca przedstawicieli służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, która jest trudniejsza, niż mogłoby nam się wydawać. Często nie doceniamy osób codziennie dbających o nasze bezpieczeństwo, co po tegorocznym spotkaniu na pewno się zmieni. Z niecierpliwością czekamy na V edycję tego przedsięwzięcia i jesteśmy ciekawi, co tym razem przygotują dla nas organizatorzy.

 

Karolina Sońska

Kamil Mach