Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa, organizowana przez WSPiA stała się już nieodłącznym elementem praktycznej edukacji w naszej szkole. 11 kwietnia 2017 r. w II LO  odbyło się uroczyste zakończenie II Edycji.

Podczas uroczystości obecni byli m.in. : Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej - JM prof.dr.hab. Jerzy Posłuszny, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej -prof.dr.nadzw.hab. Czesław Kłak oraz Starosta Łańcucki Barbara Pilawa-Kraus. Na sali nie mogło również zabraknąć prowadzącego -  Arkadiusza Szajna oraz  Mariusza Dulibana, a także gospodarza uroczystości dyr. Małgorzaty Kupis. Goście zostali poproszeni do krótkich przemówień, podczas których podsumowali osiągnięte cele tegorocznej akademii prawa. W trakcie uroczystości przedstawiciele WSPiA gratulowali młodzieży ogromnego zaangażowania i zainteresowania się tematem, jakim jest prawo, administracja, bezpieczeństwo, kryminologia i kryminalistyka. Koordynatorzy podkreślili również wartość różnych konferencji, w których uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w sposób praktyczny i bezpośredni, a także wielorakich wyjazdów m.in. do więzienia, na komisariat policji, czy też do Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, w której mieści się jedno z najlepszych w Polsce laboratoriów.

Podczas spotkania odbyło się również uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia PMAPiB dla uczniów z łańcuckich szkół, które dla większości są pierwszymi formalnymi efektami takiej aktywności oraz etapem zbierania życiowych doświadczeń. Pod koniec spotkania mgr Arkadiusz Szajna omówił warte studiowania kierunki dostępne na uczelni oraz praktyczne możliwości zdobywania wiedzy, które oferuje nam WSPiA.
Podkarpacka Mł
odzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Ma ona na celu uświadomienie uczniów szkół ponadgimnazjalnych o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązkach ucznia, a także współczesnych sposobach identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.

W naszej szkole Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa cieszy się dużym zainteresowaniem i aktywnością wśród uczniów. Każde spotkanie, czy wyjazd jest szansą, by lepiej poznać swoje prawa, obowiązki oraz zagrożenia, o których często nie mamy pojęcia. Jest to wiedza, która z pewnością przyda nam się w przyszłości. Spotkania zorganizowane w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa zmotywowały nas do myślenia nad naszą zawodową przyszłością, jak również zachęciły do wzięcia pod uwagę kierunku studiów z omawianych na niej dziedzin.

Oto jedna z opinii uczestnika zajęć prowadzonych przez WSPiA:

„Dzięki Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa zdobyłem wiele praktycznych umiejętności oraz poszerzyłem swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa poprzez udział w Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie, organizowanym przez WSPiA. Ten rok wspominam bardzo dobrze. Mam nadzieję, że w przyszłym doświadczę równie przyjemnych przeżyć”- mówi Konrad, uczeń 2LO w Łańcucie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów, jakie przyniosła tegoroczna Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa oraz z niecierpliwością czekamy na III Edycję, która na pewno dostarczy nam kolejnych ciekawych wrażeń oraz miłych wspomnień.

Karolina Sońska

Kamil Mach