8 grudnia 2016 r.  w  2 LO w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie dla uczniów naszej szkoły jak i dla uczniów z innych łańcuckich szkół średnich. Spotkanie dotyczyło kryminalistyki i miało za zadanie pokazać młodzieży jak dokonuje się oględzin zwłok. Spotkanie prowadził mgr Arkadiusz Szajna, asystent w Zakładzie Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA.

 

     W pierwszej  części spotkania zostały przypomniane ostatnie wspólne zajęcia, które dotyczyły brania odpowiedzialności za własne czyny. Następnie rozpoczął się wykład dotyczący kryminalistyki i oględzin zwłok. Zostały przedstawione poszczególne zasady. Pierwsza zasada to zasada szybkości-polegająca na jak najszybszym dotarciu na miejsce zdarzenia, jednak nie można pominąć jakości przy szybkości. Liczy się precyzyjność. Drugą zasadą jest dokładność-mówi nam o wiernym odzwierciedleniu tego co wydarzyło się na miejscu. Zajmują się tym osoby odpowiednio przygotowane, kompetentne. Trzecią i ostatnią zasadą jest planowość-zasada mówi o odpowiedniej liczbie osób, które są potrzebne, aby przeprowadzić oględziny i podjąć działania śledcze. Uczestnikami oględzin są: prokurator, lekarz medycyny sądowej, policja oraz provider.

     Następnie przedstawiono nam trzy etapy oględzin. I etapem jest etap wstępny dotyczący przygotowania szkiców i planów wykonywanych działań podczas oględzin. II etap to etap szczegółowy zajmujący się dwoma fazami: statyczną i dynamiczną. III zaś etap to etap końcowy, który kończy się sporządzaniem protokołów i wszystkimi formalnościami, które są potrzebne w sprawie. Udokumentować to można za pomocą protokołu, zdjęć, metryczki śladowej, materiału video, a dodatkowym punktem jest spisanie notatki pooględzinowej, która w Polsce spisywana jest dość rzadko, ale w niektórych przypadkach jest konieczna. Przedstawiono również warunki spisywania protokołu. Protokół musi być zapisany w odpowiedniej formie gramatycznej na miejscu zdarzenia. Niedozwolone jest stosowanie własnych, subiektywnych opinii.

     W II części wykładu przeszliśmy do praktyki. Pokazano jak powinna być ubrana osoba, która dokonuje oględzin. Wszystko jest jednorazowego użytku. Jeden ochotnik, którym był przewodniczący Jonasz Giemza miał okazję przebrać się w specjalny kombinezon, maskę, okrycia na buty i poczuć się jak osoba kompetentna by wykonywać potrzebne czynności. Uczniowie mieli szansę wziąć czynny udział w symulowanym zabójstwie, ponieważ domyślając się mogli przedstawić własną wersję śledczą i zeznać co mogło się wydarzyć. Po przedstawieniu wersji nastąpiło  wyciągnięcie subiektywnych wniosków i faktów. Pod koniec spotkania mgr Arkadiusz Szajna podał przykłady autentycznych oględzin.

     Obecnie z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

                                                                                                                  Wioletta Rokosz