1 grudnia 2016 r. w 2 LO Łańcucie w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie dla  uczniów szkół z Łańcuta. Głównym tematem była rozprawa sądowa, której symulacji uczniowie byli świadkami.

Poruszana była także kwestia  odpowiedzialności karnej.  Spotkanie poprowadził mgr Arkadiusz Szajna, asystent w Zakładzie Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA.

W wyniku rozmowy mgr Szajny z młodzieżą zostało potwierdzone, że kara to rodzaj represji, wyniesienie konsekwencji za czyn zabroniony, powszechnie uważany za niedopuszczalny. Sama resocjalizacja jest wychowaniem osadzonego, który ma powrócić do społeczeństwa. Podzieliliśmy przestępstwo na występek i zbrodnie oraz dokonaliśmy ich porównania. Zostało również sklasyfikowane przygotowanie, dokonanie oraz usiłowanie czynu zabronionego, które z kolei dzieli się na udolne i nieudolne.  Wszystkie wyodrębnione rodzaje są karane w przeciwieństwie do zamiaru.

W kolejnej części została odegrana symulacja rozprawy sądowej z udziałem uczniów. Oskarżony, Kamil J. prowadzący w stanie nietrzeźwym samochód, potrącił kobietę na pasach zawożąc swoją ciężarną żonę, która rodziła do szpitala. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Poszkodowana odniosła obrażenia głowy i ręki. Był także jeden świadek zdarzenia. Wykonał  on zdjęcia, z którego  można było zidentyfikować numer rejestracyjny pojazdu. Sąd orzekł wyrok w zawieszeniu na cztery lata, podając jako okoliczność łagodzącą to, że sprawca nie miał zamiaru prowadzić samochodu  pod wpływem alkoholu.

Kolejne spotkanie w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa ma się odbyć  8 grudnia, a jego głównym tematem ma być oględziny zwłok.

Jakub Bembenik