17 listopada 2016 r. grupką uczniów II LO  pod opieką prof. Mariusza  Dulibana udaliśmy się z wizytą do Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Na miejscu przywitał nas rzecznik policji - sierżant sztabowy Wojciech Gruca, z którym przeszliśmy do sali konferencyjnej, gdzie mogliśmy się  dowiedzieć o interesujących kwestiach związanych z policją.

Na początek nasz rozmówca powiedział kilka zdań o sobie, zdradził m.in. że jest absolwentem II LO w Łańcucie, a następnie obejrzeliśmy krótki filmik, związany z budową obecnej komendy. Pierwszą, z najważniejszych informacji jakiej się dowiedzieliśmy było poznanie struktury organizacyjnej KPP. Rzecznik wyjaśnił , że najczęściej kariera policyjna rozpoczyna się od wstąpienia do służby prewencyjnej. Wymienił zalety pracy policjanta, podkreślił, że jest to przede wszystkim stała praca i zarobki są pewne. Dowiedzieliśmy się również jakie policjanci powinni spełniać wymagania. Okazuje się, że nie tylko sprawność fizyczna oraz radzenie sobie z wszelkimi emocjami jest potrzebne, ale warto również posiadać prawo jazdy kat. B, umiejętność nawiązywania znajomości oraz mile widziana jest znajomość języka obcego. Po omówieniu struktury organizacyjnej nastała pora na zadawanie pytań. Niektóre z nich to: ''jak często na terenie powiatu łańcuckiego zdarzają się przypadki zabójstw?'', ,,czym różni się kolizja od wypadku drogowego?', ,,czy można nie poddać się badaniu na zawartość alkoholu we krwi?''. Po zadaniu wszystkich pytań, zwiedziliśmy komendę, jednak nie do wszystkich pomieszczeń mieliśmy dostęp. Zobaczyliśmy tzw. ,,niebieski pokój'', czyli pokój przeznaczony do przesłuchań małoletnich osób będących świadkami zdarzeń, pokój daktyloskopii oraz pokój izby pamięci. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z funkcjonariuszem. Bardzo miło spędziliśmy czas i zdobyliśmy wiele pożytecznych informacji.

Wiktoria Wyczarska