23 maja 2016 r. uczniowie klas pierwszych c i  f   wraz z klasą 2f mieli     przyjemność gościć w naszych szkolnych murach podinsp. Bartłomieja Kowalskiego z WSPIA z wykładem  „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Zagrożenia związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii i elektronicznych narzędzi przetwarzania oraz zasady bezpiecznego z nich korzystania. Cyberprzestępczość.”   

 Internet odgrywa w dzisiejszym świecie coraz większą rolę. W niezwykle krótkim czasie stał się nie tylko miejscem wymiany poglądów, ale także platformą biznesową i ekonomiczną. Pan podinspektor Bartłomiej Kowalski wskazał również na inny ważki problem jakim staje się cyberprzestępczość. Używając narzędzi internetowych do przeprowadzania transakcji finansowych powinniśmy szczególnie uważać na zabezpieczanie naszych poufnych danych ,np. haseł do kont itp. Zresztą zagrożeń w Internecie jest o wiele więcej wystarczy wymienić: trollowanie, łańcuszki, podszywanie, wulgaryzmy, spamowanie, phising, randsomowanie , mousetrapping. Według danych policji obserwuje się gwałtowny wzrost przestępczości związanej z Internetem. Pojawiło się również zjawisko określane mianem cyberprzemocy definiowane jako stosowanie przemocy poprzez prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne.

Obrona przed cyberprzestępczością nie jest łatwa. Należy bardzo rozważnie udostępniać swoje dane poufne. Często potencjalni cyberprzestępcy czy stalkerzy wiele prywatnych danych uzyskują przy pomocy popularnych portali społecznościowych (np. facebook, twitter).

Chociaż wykrywanie przestępstw internetowych nie należy do rzeczy najprostszych to jednak nie należy obawiać się zgłaszać z nimi na policję. Przekonanie, że policjanci nie znają się na internecie należy uznać za mit. W polskiej policji są specjaliści, którzy znakomicie radzą sobie z cyberprzestępczością.

Tematyka wykładu idealnie wpasowała się w zakres zagrożeń z jakimi możemy zetknąć się na co dzień. Uświadomił on nam, że w Internecie ,który traktujemy przecież dość niefrasobliwie, czyha na nas mnóstwo niebezpieczeństw. Wiele z nich prowokujemy przez naszą własną nierozwagę. Z tego punktu widzenia należy bardzo pozytywnie ocenić zarówno to spotkanie jak i poruszane na nim kwestie.

Regina Brożbar