21 kwietnia 2016 roku mieliśmy okazję po raz kolejny gościć w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Tego dnia odbyła się uroczysta inauguracja II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa oraz  seminarium pt. „Reżim przeciwko społeczeństwu , społeczeństwo przeciwko totalitaryzmowi”.     

Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z rzeszowskim IPN pod honorowym patronatem Rektora WSPiA oraz Wojewody Podkarpackiego. 

   Liczba uczestników spotkania jest najlepszym dowodem na to, że PMAPiB cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi. W tym roku przystąpiło do niej 1100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Należy podkreślić, że Akademia jest jedyną taką inicjatywą w Polsce. Jej celem jest kształtowanie osobowości i postaw młodzieży oraz pomoc w zrozumieniu trudnej problematyki historii, prawa i bezpieczeństwa. Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty zaznaczyła, że bezpieczna przyszłość to przede wszystkim inwestycja we własny rozwój i edukację. Poznawanie nowych obszarów wiedzy, a w szczególności z zakresu bezpieczeństwa daje człowiekowi pewność i dobry start w życie. Pojęcie to rozwija się dynamicznie, ponieważ z każdym rokiem spotykamy się z nowego rodzaju zagrożeniami i większość z nich dotyczy młodych ludzi. 

   Podczas seminarium zostały omówione różnice między środkami używanymi w stosunku do obywateli przez władze państw o poszczególnych reżimach politycznych. W niektórych przypadkach jednostka musi ponieść wysoką cenę w zamian za ochronę i zapewnienie bezpieczeństwa przez państwo. Poznaliśmy także specyfikę pracy historyka, który został porównany do sędziego - obojga obowiązuje bezstronność, która jest ściśle powiązana z dążeniem do prawdy. Istnieją natomiast pewne różnice. Końcowym efektem postępowania sędziego jest wydanie wyroku, lecz historyk tego robić nie powinien. Misją IPN-u jest zachowanie pamięci, przeciwdziałanie manipulowaniu i odpychaniu pamięci, przypominanie o zmaganiach narodu polskiego z okupantami, czynach obywateli dokonanych na rzecz niepodległości naszego kraju, ściganie zbrodni przeciwko ludzkości oraz dbanie o zadośćuczynienie pokrzywdzonym. 

   Ostatnim etapem spotkania była prezentacja Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA. Mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalne zestawy zawierające urządzenia i materiały do przeprowadzania oględzin miejsca zdarzenia. W pracowni znajdowały się także zestawy do pozoracji ran, urządzenia do zajęć z daktyloskopii, mikroskopy umożliwiające badanie śladów biologicznych zebranych na miejscu przestępstwa oraz okulary pozorujące obraz widzenia osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu. 

 Gabriela Zięba

Kinga Tomaszek