Starostwo

6 listopada klasa 1f razem z Profesorem Mariuszem Dulibanem, nauczycielem historii i WOS-u odwiedziła Starostwo Powiatowe w Łańcucie. Uczniowie spotkali się  z Panem Sekretarzem Robertem Kochmanem i Panią Księgową Ewą Walawender.

Zaproszono ich do Sali konferencyjnej. Pan Sekretarz na wstępie opowiadał o Starostwie, o historii jego powstania, oraz jakie są powiatowe jednostki organizacyjne, nadzorowane i finansowane przez Starostwo. Bardzo ciekawie opisał również każdy wydział, jego organizacje i zadania. Głównym celem wizyty uczniów był Wydział Komunikacji. Niestety Naczelnik Wydziału Pan Damian Szubart był nieobecny, ale Pan Sekretarz, w zastępstwie, bardzo szczegółowo opowiedział o wszystkim, czym zajmuje się Wydział Komunikacji. Uczniowie mieli bardzo dużo pytań, w szczególności dotyczyły one tematu prawa jazdy, rejestracji samochodów itp. Pan Sekretarz odpowiedział na wszystkie wyczerpująco, wręcz „śpiewająco” .
            Drugą osobą, z którą klasa 1f się spotkała była Pani Ewa Walawender, Księgowa. Wytłumaczyła uczniom kwestie finansów i budżetu Starostwa, na które składają się dochody i wydatki. Jedna z uczennic zadała pytanie o wykształcenie, jakie powinien posiadać księgowy. Pani Ewa wyjaśniła, że nie jest wymagane bardzo wysokie wykształcenie, wystarczy ukończona szkoła średnia i studia ekonomiczne, i najważniejsze, chęć do pracy. Padały pytania również o to czy np. Starostwo ma duży dług, czy Zamek w Łańcucie jest finansowany i zaliczany do powiatowych jednostek organizacyjnych. Pani Księgowa udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania, a co najważniejsze, mówiła językiem zrozumiałym dla uczniów, nie używając żargonu księgowych . W trakcie wizyty klasa miała możliwość przeczytania, zapoznania się z przykładową uchwałą budżetową powiatu, sprawozdaniem o dochodach i wydatkach budżetowych Starostwa Powiatowego, jak również bilansem Starostwa. Wszyscy byli pełni zdziwienia i podziwu, jak można „układać” tyle cyferek codziennie i nie nudzić się przy tym.
            Po wyczerpaniu wszystkich tematów związanych z pracą Pani Księgowej i Pana Sekretarza, klasa udała się jeszcze pod eskortą Pani Ewy do Wydziału finansowo-budżetowego. Uczniowie zapoznali się tam z pracą tego wydziału i z osobami w nim pracującymi. Następnie wszyscy odwiedzili Pana Informatyka, a później Pan Sekretarz zaprowadził ich do biur Wydziału komunikacji. Tam pokazał gdzie trzeba przyjść żeby załatwić wszystkie formalności związane z otrzymaniem prawa jazdy oraz rejestracją samochodu.
            Uczniowie klasy 1f składają serdeczne podziękowania Pani Księgowej i Panu Sekretarzowi oraz wszystkim pracownikom z odwiedzanych wydziałów za poświęcony czas i wyczerpujące odpowiedzi. Szczególne podziękowania należą się za okazaną cierpliwość. Dzięki tej wizycie uczniowie wzbogacili się o wiedzę o tym, jak dużą rolę w edukacji oraz w życiu społecznym pełni Starostwo Powiatowe.

Dominika Walawender