,,Homoseksualiści są gorsi niż psy i świnie, są wybrykiem natury i obrazą godności ludzkiej. Homoseksualizm przywlekli do Afryki biali kolonizatorzy. I zostawmy go białym.”

Autor: Robert Mugabe

 Źródło: Afryka zabija gejów, wyborcza.pl, 2010-03-05

homo           homo                  homo

   Biedroń, Pawłowicz, legalizacja związków partnerskich, homofobia, odrzucona ustawa – to hasła spotykane codziennie w telewizji, Internecie, prasie w ostatnim czasie. Homoseksualizm przestaje być tematem tabu. Coraz częściej się o nim mówi.

Wybrana przez nas problematyka badań, związana z badaniem postaw wobec homoseksualizmu, została  podyktowana przede wszystkim nagłośnieniem sprawy w mediach w ostatnim czasie. Stanowisko wobec legalizacji związków partnerskich oraz możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne wyraziło wielu polityków z różnych partii. W Polsce ustawa legalizująca małżeństwa par homoseksualnych została odrzucona 25 stycznia 2013 r. Wywołało to burzę w polskim sejmie. Dlatego postanowiłyśmy sprawdzić, jaki stosunek do homoseksualizmu mają osoby z naszego środowiska.

        Przedmiotem naszych badań była tolerancja wobec osób o orientacji homoseksualnej, możliwość legalizacji związków oraz adopcji dzieci przez pary tej samej płci w zależności od  wieku, wykonywanego zajęcia. Techniką badawczą wykorzystaną do zebrania danych była ankieta umieszczona w serwisie http://www.ankietka.pl/. Terenem badawczym był portal społecznościowy http://www.facebook.pl/.

         Badaniu poddano 150 anonimowych osób. Wśród nich 97 osób stanowiły kobiety,  a  53 - mężczyźni. Badani w wieku poniżej 16 lat stanowiły tylko 5%. Grupa respondentów w wieku 16-19  lat liczyła 51 osób. Wśród badanych najliczniejszą grupę (67os.) stanowiły osoby w wieku od 19 do 24 lat. Grupa ankietowanych w wieku powyżej 24 obejmowała 24 osoby. Ważnym kryterium była orientacja seksualna respondentów. 96% deklarowało orientację heteroseksualną, 2 % homoseksualną i 2% biseksualną. Wśród wszystkich badanych najwięcej osób, bo aż 76%, deklarowało, że jeszcze się uczy (w gimnazjach, szkołach średnich lub szkołach wyższych).

       Na pytanie: „czy Pana/Pani współpracownikiem mogłaby być osoba o orientacji homoseksualnej?” 82% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Z Raportu Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że ok. 10% badanych pracujących homoseksualistów w pracy dotyka jakaś forma dyskryminacji. Często bywają te dyskryminacje ze strony pracodawcy, jednak do częstych należą również te ze strony współpracowników.                    

      Wyniki badań pokazują, że 82% badanych spotkało się z przejawem nietolerancji wobec osób o odmiennej orientacji. Rzecznik Praw Obywatelskich informuje, że przemocy psychicznej ulega aż 75% osób wyznających orientację homoseksualną. Przemocy fizycznej ulega 18% badanych. Nietolerancja, zarówno w formie przemocy psychicznej, jak i fizycznej, jest częstym zjawiskiem dla osób o orientacji homoseksualnej.

homo

       Dane zebrane w Centrum Badania Opinii Społecznej częściowo nawiązywały do uzyskanych przez nas wyników. Zdecydowana większość respondentów w obu badaniach była przeciwna możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W przypadku możliwości zawierania związków partnerskich przez pary homoseksualne wyniki różniły się. Badania własne pokazały, że prawie połowa popiera tę możliwość. W badaniach CBOS zaledwie 23% ankietowanych poparło takie przedsięwzięcia.

       Dość młodzi respondenci, bo wśród badanych dominowały osoby w wieku 19-24 lat, wykazali przejaw tolerancji wobec osób o orientacji homoseksualnej. Zaledwie 1/5 badanych była nietolerancyjna wobec tych osób. Zdecydowana większość badanych (67%) nie uważa homoseksualizmu za chorobę. Jest to zgodne z raportem WHO, wykreślającym homoseksualizm z listy chorób.

       Ankietowani dość zgodnie opowiadają się o homoseksualizmie, jako o zjawisku normalnym, nie wymagającym interwencji lekarza psychiatry. Tolerancja tego zjawiska również jest duża. Z największym odrzuceniem spotyka się adopcja dzieci przez związki homoseksualne.

 Wykres 1.Wykres przedstawiający odpowiedź na pytanie: „Czy toleruje Pan/Pani osoby homoseksualne?”.

homo

Wykres 2. Wykres przedstawiający odpowiedź na pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem homoseksualizm jest chorobą?”.

homo

Wykres 3. Wykres przedstawiający odpowiedź na pytanie: „Czy według Pana/Pani pary homoseksualne powinny mieć możliwość legalizacji związku?”.

homo

Wykres 4. Wykres przedstawiający odpowiedź na pytanie: „Czy według Pana/Pani pary homoseksualne powinny mieć możliwość adopcji dzieci?”.

homo

homo

Krystyna Pawłowicz

 

Natalia Siupik

Dorota Szpiłyk

Karolina Kielar