Kucab

Wiesz co jest największą tragedią świata?

Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności!

Terry Pratchet

           Sukces w życiu odnosi się pracą i talentem. Mimo, że w XXI wieku coraz bardziej rozwija się szarość oraz nijakość to nie brakuje także osób, które konsekwentnie realizują swoje marzenia i pasje. Potwierdzają to zakończone niedawno XX Rzeszowskie Dni Kultury Szkolnej.

            Rzeszowskie Dni Kultury Szkolnej to cykliczna impreza, która jest organizowana od 20 lat przez 3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie. Zmagania skierowane były do gimnazjalistów oraz licealistów z województwa podkarpackiego. Uczestnicy mieli w czym wybierać. Odbywały się konkursy: dziennikarski, taneczny, monodramu, muzyczny oraz literacki w dziedzinie poezji i prozy. Oprócz poszerzenia swoich horyzontów na uczniów czekały nagrody pieniężne oraz upominki. Jubileuszowa edycja rozgrywał się w dniach 7-9 listopada, zaś rozdanie nagród nastąpiło 19 listopada w Teatrze ‘’ Maska’’. Imprezie patronowali: Prezydent Rzeszowa, Gazeta codzienna Nowiny, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie  Radio Via, TVP Rzeszów.

            II LO w Łańcucie chętnie włączyło się w tą rywalizację. Mieliśmy swoich reprezentantów w każdej niemal konkurencji.

            Konkurs fotograficzny ‘’ Sztuka Wyobraźni’’ zgromadził bardzo wielu uczestników. Każde zdjęcie uderzało artystyczną głębią oraz perfekcyjną techniką wykonania. Fotografie pokazywały różnorodne tematy i zmuszały, aby poświęcić ich kontemplacji chwilę czasu. Mimo tak wysokiego poziomu nasza koleżanka Karolina Kielar - zdobyła nagrodę specjalną.

            Dobrze wypadliśmy także w tańcu. W kategorii duetów I miejsce zajęły: Kamila Chudzik i Jadwiga Leończyk. Prezentowały one swoją ekspresję taneczną podczas gali zakończenia. Mimo kłopotów technicznych wypadły doskonale. Na tle innych układów były naprawdę zjawiskowe ukazując doskonale przygotowaną choreografię, która zdobył owację publiczności. Szczególnie męskiej!

            Konkurs dziennikarski zgromadził największa liczbę uczestników z naszej szkoły. Brali w nim udział: Agata Lizak, Lena Śliwińska, Aneta Wawrzaszek, Joanna Mach, Barbara Markowicz, Magdalena Ryznar i Mateusz Kucab. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu

z zakresu najważniejszych wydarzeń z życia regionu, państwa i świata.  Potem odbywała się konferencja z Rafałem Wilkiem, złotym medalistą paraolimpijskim (Londyn 2012). Opowiadał on o wypadku, codziennej walce pokazując swoją siłę charakteru i radość życia. Uczestnicy musieli napisać z tej konferencji notatkę prasową w 10 minut. Ta rywalizacja wywołała mieszane uczucia naszej młodzieży, ale byli zadowoleni ze spotkania z bohaterem Olimpiady.

            Konkurs literacki obejmował dwie dziedziny: prozę i poezję. W zmaganiach wzięło udział 61 poetów oraz 48 autorów prozy, szczególnie opowiadań. Jury w składzie: prof. Wanda Lignowska-Bajda, dr Stanisław Dłuski, poeta Marek Pękala oraz Lidia Miś-Nowak wybrali najlepsze utwory w każdej kategorii.  Podkreślali, że opowiadania są coraz lepsze i

w tym roku, po raz pierwszy od 20 lat, mogły nawet wygrać z poezją (zwyciężyło opowiadanie o komunistycznej Kubie). Tak się jednak nie stało. Plany pokrzyżował uczeń II LO, który w swoich wierszach, osadzonych w poetyce paradoksu, nie dał innym szans. Tą osobą jest Mateusz Kucab- zdobywca I miejsca w dziedzinie poezji. Utwory z 20 lat konkursów, także wiersze Mateusza, zostały umieszczone w antologii pt. 99 światów. Nasz reprezentant dołączył do innych artystów II LO, jak Zosia Żurawska czy Anna Błachowicz-Wolny.

            Nasi nagrodzeni pod opieką prof. Moniki Goleni odebrali swoje nagrody 19 listopada w Teatrze ‘’Maska’’. Z okazji jubileuszu na gości czekał ogromny…tort. Mniam!

            Jak widać, w naszej szkole, jest bardzo wielu zdolnych uczniów (nie wolno nie wspomnieć  o Marcinie Michna czy Agacie Lizak), którzy swoją pracą wdrażają marzenia oraz pasje w życie. Osiągnięcie sukcesu okupione jest trudem, ale daje satysfakcję oraz korzyści na całe życie. Bo jak mówił Paulo Coelho: ,, Ta­lent jest da­rem uni­wer­salnym, ale pot­rze­ba wiel­kiej od­wa­gi, żeby go wy­korzys­tać’’.

LAURA KUCYK