PelcDnia 29 listopada w naszej szkole gościliśmy sędziego Sądu Rejonowego w Łańcucie – pana Piotra Pelca. Przybliżył on nam najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa cywilnego.

            Pan sędzia uświadomił nam, że z prawem cywilnym spotykamy się na co dzień.

W zakres tej dziedziny wchodzą bowiem wszelkie transakcje kupna i sprzedaży czy umowy przewozu. Sędzia wspominał także, że - w odróżnieniu od prawa karnego - prawo cywilne zakłada równość stron. Dowiedzieliśmy się również wiele ciekawych rzeczy m.in. o procedurze spadkowej czy o postępowaniach w sprawach dotyczących chociażby niezapłacenia za bilet. Okazało się, że konsekwencje tego pozornie błahego wykroczenia mogą być bardzo bolesne. Pan sędzia mówił też o jedynym w Polsce e-sądzie (znajduje się on w Lublinie), w którym wiele spraw zostaje załatwionych poprzez tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. Wspomniał także o księgach wieczystych – w archiwum łańcuckiego sądu można znaleźć nawet te XIX-wieczne.

Młodzież zadawała wiele pytań. Ciekawiło nas, jakiego rodzaju sprawy najczęściej trafiają na wokandę i ile przeciętnie trwają. Okazało się, że najwięcej jest spraw o wykroczenia, natomiast z zakresu prawa cywilnego – spraw dotyczących postępowania spadkowego (ok. 1000 rocznie). Nasz gość powiedział również, że najstarsza sprawa, jaką rozpatrywał, sięgała jeszcze lat 70. Niektórzy chcieli wiedzieć, jak fachowo sprawdza się, czy testament jest ważny oraz co dzieje się z majątkiem osoby, która zmarła, nie pozostawiając rodziny. Dowiedzieliśmy się, że w takich sytuacjach dobra zmarłego stają się własnością gminy. Padały także pytania odnoszące się do specyfiki zawodu sędziego – uczniów ciekawiło, czy sędzia nigdy nie ma wątpliwości po wydaniu wyroku oraz czy jest to zawód wymagający wiele zaangażowania i wysiłku. Pan sędzia cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania, ubarwiając swoją wypowiedź anegdotami z sali sądowej. Zaprosił nas także do odwiedzenia sądu.

            Spotkanie z sędzią Piotrem Pelcem było kolejnym etapem zdobywania przez nas konkretnej, praktycznej wiedzy o prawie. Pomogło nam lepiej zrozumieć procedury prawa cywilnego, a także zapoznać się nieco ze specyfiką zawodu sędziego.

Agata L.