spotkanie

  

   W dniu 13 grudnia 2013 r., dokładnie w 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w bibliotece II LO w Łańcucie zostało przygotowane spotkanie z panem Stanisławem Olechem - internowanym przez władzę komunistyczną działaczem „Solidarności”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas prawniczych 2F i 3F razem ze swoimi wychowawcami Bernadettą Kochman i Mariuszem Dulibanem.

      Pan Stanisław Olech na własnej skórze przekonał się, co znaczyło być Polakiem w latach 80-tych. Zabrany z domu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. przez długi czas nie wiedział, co się z nim stanie. Internowany w Zakładzie Karnym w Załężu, głodzony, przesłuchiwany i nakłaniany przez SB do współpracy, nie dał się złamać, mimo że wcale nie było łatwo. Niehumanitarne warunki, lodowate cele więzienne i wszechobecna propaganda silnie oddziaływały na psychikę internowanych. spotkanieAle najtrudniejszy był brak kontaktu z rodziną. Żona przez dwa tygodnie nie miała pojęcia czy jej mąż żyje, a dzieci wciąż miały przed oczami obraz tamtej okropnej nocy, kiedy w nerwowej atmosferze zabrano ich ojca. Pan Stanisław Olech z wielkimi emocjami opowiadał o tym trudnym okresie próby, kiedy nawet po zwolnieniu z więzienia był stale obserwowany przez funkcjonariuszy SB i ich współpracowników ( wielu z nich żyje do dziś), którzy o każdej porze zaglądali do okien, jeździli za nim samochodem i trzykrotnie okradli mu garaż.

        Wszystko to jest wciąż żywe i aktualne, szczególnie dla tych, którzy jak pan Stanisław Olech doświadczyli komunistycznego reżimu, zachowując przy tym honor i czyste sumienie. Smutnym pozostaje fakt, że ci, którzy w stanie wojennym stali na straży polskości i walczyli o wolność, dzisiaj są niedocenieni i często nawet zapomniani przez rodaków.

spotkanie

   To spotkanie było dla uczniów naszego liceum spotkaniem z prawdziwą i żywą historią. Na długo pozostanie w pamięci i sercach. Dziękujemy.

Małgorzata Ryzner