Notice: Trying to get property of non-object in /www/virtual/p/powiat-lancut/htdocs/duliban/plugins/content/socialbuttons/socialbuttons.php on line 61

W piątek 12 grudnia uczestniczyliśmy  w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski na Wydziale Politologii. Pierwszy wykład  na temat zakładania stowarzyszeń poprowadził  prof.hab. Radosław Grabowski. Dowiedzieliśmy się jakie kroki należy podjąć aby założyć stowarzyszenie i gdzie możemy szukać pomocy. Następnie podzielono nas  na trzy grupy tematyczne: rady młodzieżowe, wolontariat i budżet obywatelski.

Tematykę rad młodzieżowych przybliżyła nam dr Anna Kołomycew wraz ze studentami politologii,  mieliśmy również  możliwość  poznać mgr Sławomira Spaczyńskiego, który od wielu lat kształtuje społeczeństwo obywatelskie. Ostatnia część naszych zajęć została poprowadzona przez studentów. Dla celów ćwiczeniowych musieliśmy opracować najważniejsze cele dla naszej gminy i zaprezentować je innym uczestnikom.

Zajęcia z wolontariatu poprowadziła  mgr Ewelina Jurasz.  Rozpoczęliśmy je od Quizu , w którym nasza szkoła zajęła I miejsce. W dalszej części spotkania dowiedzieliśmy się jak wydarzenia historyczne ostatnich kilkudziesięciu lat wpłynęły w Polsce na postrzeganie tego typu działalności.

Pracując w grupach określiliśmy cechy pożądane u wolontariusza, czego wolontariusz powinien oczekiwać i jakie wymagania stawiać wobec organizacji w której będzie działał. Jak również ile dobrego może człowiekowi dać taka działalność. Na koniec spotkania poznaliśmy największe stowarzyszenia i ich cele oraz międzynarodowe organizacje zrzeszające wolontariuszy z całego świata.

O tworzeniu budżetu obywatelskiego dowiedzieliśmy się od  dr Anny Gąsior-Niemiec oraz dr Bogusława Kotarba. Podczas warsztatów tworzyliśmy projekt obywatelski ponadto byliśmy odpowiedzialni za stworzenie odpowiedniego limitu budżetowego.

Warsztaty  były wspaniałą formą nauki. Dzięki nim wiemy jak założyć radę młodzieżową czy stworzyć plan budżetu. Ponadto mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Katarzyna Szydełko

Kamil Orzechowski