15 marca 2017 roku uczniowie klas biologicznych kolejny raz wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Tym razem zajęcia te były na temat nietypowych badań identyfikacji człowieka.

Dowiedzieliśmy się o cheiloskopii – tzw. badaniu czerwieni wargowej, czyli mniej fachowo mówiąc – śladów odcisków ust. W badaniu tym określa się środkowy fragment dolnej wargi ok. 1 cm określając ich minucje (cechy charakterystyczne). W cheiloskopii tych minucji wyróżnia się 23. Wyróżnia się 4 główne typy wzorów: liniowy, rozwidlony, siateczkowy i nieokreślony. Takie ślady zabezpiecza się fotografując je. Aby zidentyfikować daną osobę potrzebne jest minimum 7 minucji. Mieliśmy możliwość zbadania własnych śladów ust. Wystarczyło, że odcisnęliśmy swoje usta na zwykłej kartce papieru i za pomocą specjalnego proszku po chwili byliśmy w stanie wyodrębnić nasze charakterystyczne  cechy. W cheiloskopii ciekawe jest również to, że cechy charakterystyczne  są niezmienne i nie ulegają zmianie jak w przypadku odcisków palca, które po kilku latach ulegają zmianie. Kolejnym punktem naszych warsztatów była otoskopia kryminalistyczna – identyfikacja człowieka na podstawie śladu małżowiny usznej. Można wyróżnić min. 24 cechy, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie identyfikacji. Zazwyczaj wyróżnia się od 10 do 75 cech. Przy pobraniu przez policję takiego śladu wykorzystuje się go jako materiał dowodowy dodatkowy, a od domniemanych sprawców pobiera się materiały porównawcze. Zazwyczaj jest to kilka odbitek pobranych z różną siłą nacisku.

Po raz kolejny zajęcia zorganizowane w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa bardzo nas zaciekawiły, a także poszerzyły naszą wiedzę w sprawach związanych z tematem kryminologii, kryminalistyki i medycyny sądowej.

Gabriela Dziura